Spring 1996 Award Program

Spring 1996 AWARDS PROGRAM

  • Residential and Commuting Student Assistants
  • Academic Awards
  • Leadership/Service Awards
  • Ambassdors

    [rainbow line]

    Academic Awards Presenters
    Outstanding Senior Award
    Phi Beta Kappa
    AAUP Senior Thesis Award
    Mary Wetmore Sophomore Prize
    Fulbright
    Janet Holmgren
    Carol Lennox
    Carol George
    David Bernstein
    Brinda Mehta
    Art Presenters
    Mary Laughlin Beardmore Prize
    Grace Ty Searing Dhaemers Award
    Ralph DuCasse Scholarship
    Eleanor Crum Prize in Ceramics
    Photography Prize for Creative Excellence
    Jay DeFeo Prize
    Ron Nagle
    Athletics, Physical Education, and Recreation Presenters
    Arthur Ashe Jr. Award
    Elizabeth Rheem Stoner Award
    Karen Koshak Prize
    Patrice Griffin Award
    Helen Carroll
    & Themy Jo Adachi
    Biology Presenters
    Bruce McCollum Prize
    Caryl Parker Haskins Prize
    Vera Long Prize
    Karen Swearingen
    Book Arts Presenters
    Rosalind Keep Book Arts Award Kathy Walkup
    Dramatic Arts & Communication Presenters
    Achievement Award in Communication Theory
    Achievement Award in Journalism
    Achievement Award in Video
    Marion Long Stebbins Prize
    James Wright
    Economics Presenters
    Marion Ross Scholarship
    Omicron Delta Upsilon
    Masao Suzuki
    English Presenters
    Ardella Mills Prize
    Mary Merritt Henry Prize
    William Warner Henry Prize
    Allen & Betty Wendt Service Award
    Elizabeth Pope Service Award
    Roussel Sargeant Service Award
    Cynthia Scheinberg
    & Elmaz Abinader
    Ethnic Studies Presenters
    Reaching Beyond Award
    Spirit of Dolores Huerta Award
    Womanist Writer Award
    Laura Ruiz
    French Presenters
    Germaine Thompson Award Mary Jorgensen
    Government Presenters
    Pi Sigma Alpha Constance Meaney
    Hispanic Studies Presenters
    Arturo Torres-Rioseco Prize
    Certificado De Honor Prizes
    Carlota Caulfield
    & H. Mario Cavallari
    History Presenters
    Anne Hummel Sherrill Scholarship Marianne Sheldon
    Math/Computer Science Presenters
    George Brown Award
    Helen Pillans Award
    Susan Bassein
    Music Presenters
    Elizabeth Mills Crothers Award
    Flora Boyd Prize
    Maurethea Freidberger Cup
    Outstanding Achievement in Performance
    Paul Merritt Henry Prize
    David Bernstein
    Psychology Awards Presenters
    Psychology Thesis Award
    Research Awards
    Dean Morier
    Sociology / Anthropology Presenters
    Anthropology Student of the Year
    Sociology Student of the Year
    Robert Anderson
    Women's Studies Presenters
    Essay Prize Linda Moody

    Back to menu

    [rainbow line]
    Leadership/Service Awards Presenters
    Ambassadors

    ASMC Award

    Palladium

    Peg Deane Leadership Award

    Residential Life

    Who's Who Among Students
    in American Universities & Colleges

    Yuri Mok Award

    Giulietta Aquino

    Terry-Marie Saunders

    Muriel Whitcomb

    Themy-Jo Adachi

    Laurie Silver

    Patricia Waters

    Laura Boyce & Kieu Lam

    Back to menu

    [rainbow line]
    Residential/Commuting Student Assistants 1995-96 Ambassadors 1995-96
    Kerry Bellmon
    Andrea Scott
    Aisha Williams
    Lorrie Cox
    Nicole Devlin
    Bobbye Roberts
    Carmen Thrower
    Janice Bradford
    Andrea Holloman
    Theen-Theen Tan
    Cristina Schrumpf
    Rain Stecklein
    Kate Zachary
    June Vance
    Mary Prime
    Leah Aguilera
    Michele Lee
    Jalila Bell
    Penny Bernhisel
    Rita Bhakta
    Kim Carnahan
    Nipuna Dasi
    Chris Gardas
    Chal Hathaidharm
    Oanh Ho
    Quo Mieko Judkins
    Andra Kimball
    Samira Kirmiz
    Elese Lebsack
    Priscilla Martinez
    Erin Merk
    Kathleen O'Connor
    Maria Peinado
    Pamela Prober
    Candace Rea
    Sara Struthers
    Kelly Tyler
    Amy Willard
    Nia Womack

    Back to menu

    [rainbow line]

    Created on 9/17/96 by tamerat@mills.edu
    Maintained by tamerat@mills.edu and lcl@mills.edu
    Last revised on 10/5/97